Hikaye

Aklınızı Yitirmenize Sebep Olacak Lanetli Ekmek Olayı!

Tarih yaprakları 1951 yılını işaret ederken Fransa’nın ufak Pont-Saint-Esprit kasabasında esrarengiz bir olay sonucunda bu bölgede yaşayan insanların davranışları yalnızca bir gece de değişmeye başladı. Hatta bu olay ile 7 kişi de hayatını kaybetti. İşte gizemini hala korumaya devam eden ‘’Lanetli Ekmek’’ olayı!

1951 tarihinde kasaba halkı öyle bir sabaha uyandı ki Pont-Saint-Esprit’te huzur içinde yaşayan insanlar birbirlerine saldırıyor, halüsinasyonlar gördüğünü iddia ediyorlardı. Fransa’nın Grad bölgesinde yer alan sessiz ve sakinliği ile bilinen kasabanın halinden eser kalmamıştı o sabah. 16 Ağustos günü işe giden insanlar yılanların saldırısına uğruyor, ejderhalara yem olduklarını ifade ediyorlardı beyinlerinde dönenlere göre. Ayrıca aniden hastalanan kişiler mide bulantısı, kusma ve ateş basması yaşadıklarını iddia ederek öğle saatlerinde kasabada bulunan iki doktorun da muayenehanesine akın etmeye başladılar. Tam o sıralarda 11 yaşında olan Charles Granjhon evinden kaçarak büyük annesini boğmaya başladı ancak işçileri Gabriel Validere ise büyük annenin çoktan öldüğünü, karnını yılanların yediğini iddia ediyordu. Aynı saatlerde işe gitmek için dışarı çıkan bir kadın kendisine kaplanların saldırdığını söylemeye başlayınca kasaba halkı yaratıklar, ejderhalar yılanlar sayesinde çıldırmaya başladılar. Yaşanan olaylar doktorlar tarafından incelenebilsin diye 300 kişi kontrol altına alınırken, bu insanların 50’si zapt edilemediği için akıl hastanesine yatırıldılar. Doktorlara göre gıda zehirlenmesiydi fakat o esrarengiz tavırlara öngörüleri bulunmuyordu. Bazılarına hastaneye yatırılmak dahi etki etmedi öyle ki bu seferde kalplerinin yerinden çıktığını, yerine konulması gerektiğini söylemeye başladılar.

Gariplikler başlayalı tam 8 gün olmuştu ki hastanede yatmakta olan bir adam kendini ikinci kattan aşağıya attı. Başına bir şey gelmediği için ben bir uçağım naraları ile koşuşturmaya başladı etrafta. Kasabanın doktorları bu geceye ‘’ nuit d’apocalypse ’’ yani kıyamet gecesi adını verirken şüpheli parmağının ucunda tek bir isim bulunuyordu. O da köyün fırıncısı Roch Briand’dı. Çünkü bu insanların tek bir ortak noktası bulunuyordu ki hastaların hepsi o gece fırından ekmek almışlardı. Bu durum iki doktorunda gıda zehirlenmesi tezini doğru kılıyordu. Yapılan araştırmaların sonucunda ekmeklerde ergot isimli mantar veya mantarın içindeki kimyasallar bulunmaktaydı. LSD’nin ana maddesi olan ergot mantarı en güçlü halüsinojen maddelerden birisiydi ve öne sürülen iddialardan birisi ise Roch Briand’ın bir deney yapacak, sonucunda ise bir toplumu yönetmeye kalkacaktı. Ancak 300 köylünün hayaller görüp, ilahi sesler duyduğu hatta 7 kişinin hayatını kaybettiği ‘’ Lanetli Ekmek’’ olayı halen aydınlatılabilmiş değil.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: