Yemek Tarifi

BİZ TÜRKLERİN DOYAMIYACAĞIMIZ LEZZETLERİ

Hem Türklerin hem de turistlerin damaklarında şölen yaratan geleneksel yemekleri birçok insan tarafından bilinmektedir. Bu enfes yemekler yöresel izler barındıran efsanelerdir.  Yabancılar turistik olarak Türkiye’ye geldiklerinde keşfettikleri Türk lezzetlerinden kopamıyorlar. Bu sebeple en çok beğenilen ve vazgeçilmez yemekleri sıraya koyduk. Herkesin her daim canının çektiği ve hayır diyemediği Türk lezzetlerinin diğer fast food tarzı yemekleri geçeceği bir liste hazırladık. Bu sayede belki de yemek kültürünü kendi yaşam alnınıza çekerek, sağlıklı bir yeme alışkanlığı oluşturmanıza yardımcı olabiliriz.

1)KEBAP

Urfa ve Adana olma üzere üzerinde iddialı iki kebabımız meşhur olmaktadır. Yiyenlerin mest olduğu ve aklından çıkmadığı bir çeşit olmaktadır. Damak zevkleri açısından herkese uygunluk sağlayacak acılı ve acısız olmak üzere en güzel şekilde marine adilmiş bir et yemeğidir. Kebaplar belli bir zaman diliminde baharatlarla karışımı sağlanıp bu karışımın lezzetinden etin tadı daha da farklı bir şekilde algılanmaktadır. Bu sebeple yiyenleri baştan çıkarıp hiçbir zaman unutamayacağı bir lezzeti akıllarda bırakmaktadır. Bu sebeple yerli ve yabancı her turistin ilk aklına gelen geleneksel türk yemeklerinden kebap ön sıradadır.

2)LAHMACUN

Geleneksel türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri de lahmacundur. Lahmacun bir hamurdan meydana gelip üzerine farklı baharatlarla ile tatlandırılmış basit gibi görünen fakat kıvamı zor olan bir lezzettir. Her yapan bu lezzeti tutturması zor gözükmektedir. İçine katılan baharatından tutun yapıldığı hamura kadar ortamı ve kullanıldığı malzemeleri lezzetini değiştirmektedir.

3) GÜVEÇ TANDIR

Güveç tandır belli bir ortamda dengeli bir sıcaklıkla pişirilmesi gereken yemeklerden biridir. Etinin ve içeriğindeki malzemelerin dengeli olması şarttır. Herkes tandır yapar fakat lezzeti tam anlamıyla tutturamaz. Daha çok doğu yörelerinde güveç kaplar içerisinde etin tam lezzetli bölgesinden parçalar halinde yapılan yöresel bir yemek olmaktadır. Etin yumuşacık güvecin içinde pişmesi ayrı bir lezzet vermesini sağlar.

4)PİLAV

Pilav her toplum tarafından farklı malzemelerle meydana getirilen fakat türk mutfağında ayrı bir önemi olan yemeklerden biri olmaktadır. Tam ayarı bilinmeyen yemeklerden biri olmaktadır. Ya pişmemiş ya da lapa olma ihtimali çok yüksek ihtimaldir. Türk annelerimiz ve türk mutfağının getirdiği bir beceri sayesinde bu yemeği tam anlamıyla başarılı şekilde yaparlar.

5)TARHANA

Geçmiş yaşamda tahıl toplumların kışlık için kurutarak hazırladıkları bir tür çorba çeşidi olmaktadır. Hastalara şifa veren ve her yendiğinde bir başka lezzeti ortaya çıkaran Anadolu mutfağının teme taşlarından birini simgeler. Tam anlamıyla toprak ve bereket kokan yöresel bir yemektir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: