Makale

Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı?

Burçlar ve burç yorumları yüzyıllardır hayatımızda olan bir konudur. Burçların özellikleri, farklı takvimlere göre hazırlanmış burç tarihleri, günlük yorumlar, burç uyumları ve daha nicesi. Burç yorumları uzun zamandır insanların hayatında olsa da ilk olarak nerede başladığı tam olarak bilinmemektedir.  Tabii bazı tahminler ve arkeolojik kalıntılar mevcuttur. Burçların nasıl ortaya çıktığını ve toplumların burçlara verdiği anlamı bu metinde okuyacaksınız.

 

 

 

 

En eski medeniyetlerden itibaren insanlık hep gökyüzüne bakmıştır ve onu merak etmiştir. MÖ 4000 ila 2000 seneleri arasında hakimiyet süren Sümerlerin zigguratları da bunun bir kanıtıdır. Arkeolojik kalıntılara bağlı olarak astrolojinin Babil’de başladığını inanılıyor.

Babillilerin oluşturduğu astrolojik haritalar, gök olaylarının tekrarını ve mevsimleri takip ve tahmin etmelerini sağlıyordu. Başlarda sadece astronomi kısmıyla ilgilenilirken yıldızların tanrılarla özdeştirilmesiyle astroloji ortaya çıkmıştır ve tabii ki o zamanlar bu iki dal arasında böyle bir ayrım yoktu.

 

 

 

Mitolojinin dahil edilmesine rağmen, erken astrolojinin kullanımı hala esas olarak hava durumunu tahmin etmek gibi tarımsal amaçlarla sınırlıydı. Ancak bu tahminler makul derecede doğru olduğunda, aynı yöntem insanların ilgilendiği diğer alanlarına da uygulanmaya başlandı. Zamanla astroloji, krallara ve imparatorlara danışmanlık yapmak için kullanılan birkaç falcılık yönteminden biri haline geldi.

Bu erken tahminler modern astrolojik sistemimizin temelini oluştururken, yıldızların ve gezegenlerin haritasını çıkarmayı öğrenenler sadece Babilliler değildi. Güney Amerika’daki eski Mayalar, Aztekler ve İnkalar, 20 farklı burçtan oluşan bir burç sistemine sahipti. Bu burçlar hem hayvanların hem de doğal olayların bir karışımından esinlenmişti. Yağmur, jaguar, maymun, köpek ve kaplumbağa gibi burç sembolleri mevcuttu. Ne yazık ki, bu karmaşık sistemlerin çoğu, medeniyetler yok olduğunda kayboldu.

 

 

 

Mitolojiyle oldukça ilgili olan Yunan Medeniyeti’ne burçlar, Babil’den Yunan’a göç eden bir rahiple geldi. Yunanlılar başta şüpheci yaklaşsa da zamanla burçları tanrıları daha iyi anlayacakları bir yöntem olarak gördüler. Arkeologlar 2000 yıl önce Greko-Romen tarzında yazılmış yengeç, ikizler ve balık burçlarının tahtadaki resimlerini bulmuşlardır. Resimde yengeç burcunun tahtaya çizilmiş halini görebilirsiniz. Bu çizimler doğum gününde yapılırdı.

Yunan ve Roma medeniyetlerinde oldukça popüler olan burçlar, Hristiyanlığın gücünü kaybetmesiyle yavaş yavaş kaybolmaya başladı ve Orta Doğu’daki Müslüman topraklarda ilgi görmedi. Burçlar uzun süre neredeyse kaybolma derecesine geldi.

Ancak 20. yüzyılda toplumun astrolojiye ilgisinde bir canlanma görüldü. Astroloji üzerine onlarca kitap, dergi ve radyo programı çıkmaya başladı. Gazeteler günlük burç yorumları yayımlar hale geldi ve burç haritaları tekrar değer gördü. Her ne kadar günümüzde burçlara olan inanç Babil ve Yunan’da olduğu kadar olmasa da herkesin burcunu ve özelliklerini bildiği de bir gerçektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: