Makale

Çözümsüz Kalan Karabağ!

Dağlık Karabağ bölgesi Ermenistan ve Azerbaycan arasında kalan 4 bin 400 kilometrekarelik bir alan.  Peki bu alanın yıllardır çözüme kavuşamadığı bir sorunu olduğunu biliyor muydunuz? Yıllardır iki devleti birbirine düşüren çatışmalara sebep olan olaya en başından başlayalım o zaman.

Dağlık Karabağ bölgesi 100 yıldır çözülemeyen sorununa ilk olarak Azerbaycan ve Ermenistan’ın 1922 yıllında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine katılarak başlamıştır. İki devletinde hak talep ettiği Karabağ bölgesi 1923 yılında Moskova’da alınan bir karar ile Azerbaycan Devletine bağlı özerk bir bölge statüsü kazandı. Fakat alınan bu karar hiçbir zaman Ermenistan Devleti tarafından tanınmadı. Bölgede Ermeniler ve Azeriler beraber yaşamaktaydı. Fakat çıkan bu kararı Ermenistan’ın tanımaması üzerine birbirine karşı iki taraf oluştu.  Bu sırada iyice gücünü kaybeden Sovyetler Birliği 1980lerde dağılmaya başlaması üzerine Birlik çatısı adı altında üstü kapatılan onlarca olay gibi Dağlık Karabağ bölgesinin olayı da tekrar ortaya çıktı. Moskova’nın Karabağ bölgesinde gittikçe gücünü kaybetmesi üzerine Ermeniler Sovyetlerin kurtuluşunda Türkiye’yi memnun etmek için Karabağ bölgesini Azerbaycan’a verdiklerini iddia ederek Bakü yönetiminden ayrılmak istediler.  1987 yılında Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Ermenilere destek gösterileri düzenlendi. Düzenlenen gösterilerden iki gün sonra bugün ki çatışmaların temeli atılmış. Dağlık Karabağ bölgesinde yer alan Çardaklı köyünde ki Bakü yönetiminden çıkmak isteyen Ermeniler tarafından bölgede ki Azeri nüfusa ilk saldırı düzenlenmiştir. Çardaklı olayının büyümesi üzerine Azerbaycan’da yaşayan Ermeniler Ermenistan’a, Ermenistan’da yaşayan Azeriler de Azerbaycan’a göç ettiler.  Bölgede ki Ermeni vekiller Ermenilerin sayıca fazla olmasını dile getirerek Azerbaycan Yönetiminden ayrılarak Ermenistan yönetimine katılmak istediler. Talepleri Moskova desteği ile Bakü tarafından reddedildi. Bu olay üzerine iyice kızışan iki tarafa çözüm olarak Henkendi’den Azerileri, Suşa’dan da Ermenileri çıkartıldı. Moskova’nın Karabağ yönetimini Azerbaycan’a bırakması üzerine Sovyet Birliğinden ayrıldığını duyuran Ermenistan ilk Cumhurbaşkanını seçti. Aynı yıl bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’da devam eden sorunlar üstüne yönetim istifası oldu. İyice artan çatışmalar sırasında Moskova Bakü’den yana olmuştur. 1991 yılında Azerbaycan tam bağımsızlığını ilan ettikten sonra Karabağ artık özerk olma statüsünden kaldırıldığı açıkladı. Bir ay sonra Karabağ Meclisi referanduma giderek bağımsızlığını ilan etti. Ermenistan haricinde kimse bu ilanı tanımadı. Bunun üstüne daha da şiddetlenen çatışmalar o dönem ki en kapsamlı sivil katliamı olan Hocalı’da 161 Azeri sivilin Ermeniler tarafından öldürülmesi ve Ermenilerin Rayon adı verilen 7 bölgeyi işgal etmesi ile 1994 yılında savaş sona erdi. 30 bin kişinin ölümüne sebep olan savaş Karabağ ile Azerbaycan arasında ki bağlantıyı kopma derecesine getirdi. Bölgede kalan Azeriler mülteci durumuna düştü.

Hala Ermenistan işgali altından olan Karadağ bölgesi ara ara çatışmalara devam etmektedir. Temmuz 2020 de tekrar başlayan ve ağır silahların kullanıldığı çatışmalar meydana geldi. Çatışmalarda tekrar ara bulucu olan Rusya 2 kez ateşkese şahitlik yaptı. Ateşkese Ermenistan’ın uymaması ile çatışmalar devam etti. Ve hala devam eden Karabağ sorunun nasıl sonuçlanacağını bizlere zaman gösterecek.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: