Sosyal Medya

DETAYLI BİR FM 2021 ALMA REHBERİ

Futbol meraklılarının merakla beklediği simülasyon oyunu Football Manager 2021 yani kısaca FM 2021 Kasım’ın 24’ünde oyuncularla buluşacak. Tabi bundan 2 hafta önce oyunun demosu yayınlanacak ve ön sipariş veren oyuncular fazladan bir ücret ödemeden demoyu oynayabilecekler. Şu an Steam ve Epic Games’te 225 TL’ye satılan oyun Durmaplay gibi platformlarda 190 liraya satışta. Çoğu kişi ön siparişi vermiş dört gözle oyunun çıkmasını beklerken bir kesim de çok mesafeli bakıyor. Bunun temel sebebi oyunun her yeni oyunda çok az yeni özellikle ortaya çıkması ve fiyatının bu denli yüksek olması. Gelelim fiyat meselesine fiyat gerçekten yüksek mi?

FM ABD’de diğer oyunlar gibi stabil bir fiyata çıkıyor yani 50 dolara. Avrupa’nın bazı ülkelerinde ise 60 avrodan satışa sunuluyor . Oyunun fiyatı yalnızca bizde değil ABD’de de eleştiri konusu. Nedeni böyle küçük boyutlu yani 2-3 gb’lık bir oyun neden Call Of Duty Battlefield gibi 100-200 gb’lik oyunlarla aynı veya yakın fiyata satılıyor. Ve şu an rakipsiz olduğundan dolayı tek alternatif bunun avantajıyla yenilikleri çay kaşığıyla veriyor. Peki ABD fiyatıyla ülkemiz fiyatını karşılaştırırsak ne buluruz. ABD’de asgari ücret saatlik olarak yaklaşık 7 dolar. Normal bir vatandaşın haftanın 6 günü çalıştığını varsayarak aylık maaş yaklaşık 1400 Dolara tekabül ediyor. Peki 1400 dolara kaç FM 21 alabiliriz?28 tane. Türkiye’de asgari ücret ne 2500 lira. Oyunu en ucuz satan Durmaplay’den aldığımızda dahi bütün maaşla 13 oyun alabiliyoruz. Yani bu biraz da bizim ekonomik durumumuzla da ilgili. Eskiden ucuzdu oyun deniyor peki gerçekten ucuz muydu yine hesaplayalım. Şimdiden 6 yıl önce çıkan FM 2015 100 liraya çıkmıştı. Enflasyon hesabına bakarsak o günün 100 lirası bugünün 192 lirası yani Durmaplay’deki fiyatla aslında aynı fiyat. Steam vb. platformlar çoğu oyun için Türkiye kurunu hala 3,5-4 seviyesinden hesaplıyor. Buna rağmen fiyatlar bu kadar yüksek seviyede. Eğer FM 21 direkt kur fiyatına satılsa fiyatı yaklaşık 400-450 bandında olacak.

Peki FM 2021’ye ne gibi yeni özellikler gelecek?

En merakla beklenen özelliklerden biri spiker olacak mı sorusu? Ali Ece de bunu kısmen doğrulamıştı. Eğer olursa FM için çok büyük bir iş olmuş olacak. Onun haricinde basın toplantıları düzenlenmiş. Oyuncularla konuşmalarda daha önce var olan şeyler geliştirilmeye çalışılmış. Maç teması değiştirilmiş. Ve belki de en önemlilerinden biri de oyuncunun menajeriyle temasa geçme yani ‘’olur alma’’. Menajerlik sisteminin gerçeğe uygun konuma getirilmesi oyunu oldukça seviye atlatır. Çünkü menajerler günümüz modern futbolunda çok önemli bir noktada yer alıyor.

FM 2020 Xbox Gamepass’a gelmişti. Yani aylık 15 TL ödeyerek oyunu oynayabiliyordunuz. Ancak oyun çıktığı Xbox Gamepass’e çıkar mı bu beklenen bir şey değil en azından 5-6 ay geçtikten sonra belki eklenir. Veya Xbox Gampass’ın aylığı 15’ten 30’a çıkarma olursa eklenebilir ki eğer sadece FM oynayacaksınız oyunu orijinal almanız daha ucuza gelecektir tabi yıl boyunca oynayacaksanız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: