Kitap Önerisi

GENEL KÜLTÜRÜN BEŞ ESERİ

Genel kültürün şu sıralar ne kadar önemli olduğunu hepimiz fark ettik. Genel kültür bir kültürün içerisinde bilinmesi gereken toplumsal olaylar veya olguları, başarılarını ve dünya tarihine katkılarını kapsayan genel kültürel bilgilerdir. Bizde sizin için edebiyat dünyasında adını tarihe geçirmiş bazı eserleri derledik.  Genel kültürünüzü geliştirmek için okumanız ve bilmeniz gereken bazı önemli eserler ve yazarları.

1)EYLÜL- MEHMET RAUF

Türk edebiyatının klasiklerinden olup ilk psikolojik romanlarımızdan biridir. Özellikle dönemi son derece kaliteli bir şekilde yansıtmış ve yasak aşkın en can alıcı yönleriyle okuru romana bağlayacak yönleri vardır. Mekân olarak İstanbul’daki yalı makinelerindeki yüksek zümrenin kaldığı ortamlarda anlatılır. Yasak aşkın hem masum hem de acı veren yönleri tüm gerçekliğiyle okuyucuyu etkiler.

 

2) YÜZBAŞININ KIZI –ALEKSANDR PUŞKİN

Rus roman yazarı Puşkin’in bilindik eserlerinden olan Yüzbaşının Kızı romanı dönemin savaş ortamını tam anlamıyla anlatmaktadır. Savaş ortamında yaşanan imkânsızlık ve aşklar roman okuyucularını daha da heyecanlandıracak cinsten olmaktadır. Herkesin kendi hayatından bir kesit veya bir duygu bulacağı bir roman özelliği taşımaktadır.

3) ANA-MAKSİM GORKİ

Tam anlamıyla sol ve sağ görüşlerin kapıştığı ve sömürge imparatorluğuna bir mücadelenin romanı olmaktadır. Rus yazar Gorki yaşadığı dönemin siyasi olaylarını tam anlamıyla duygulu şekilde dile getirmiştir. Eserde bir grup gencin kendi etrafında topladıkları aynı düşünceleri yayma ve karşıt güçlere karşı verdikleri savaşlar anlatılmaktadır. Özellikle dünyalar arası devletlerin temellerin atıldığı bir dönemi anlatması da ayrı bir konudur.

4)İNTİBAH-NAMIK KEMAL

İntibah romanı, Namık Kemal’in o dönemdeki vatanı en ince ayrıntısına kadar anlatarak yasakları ve gizlilikleri son derece üstü örtülü şekilde anlattığı romanlarından biridir. Olayda mekân ağırlık olarak İstanbul’da askeri şura gibi kahramanlar bulunup, aşklarında çarpık ve farklı boyutlarda işlendiği anlatılır.

 

5)VAHŞETİN ÇAĞRISI-JOCK LONDON

Vahşetin çağrısı tam anlamıyla bir köpek üzerinden anlatılan iç konuşmaların psikolojik olarak dışa yansımasıdır. Soylu evinde geçen bir köpeğin başına gelmesi ve diğer insanlarla kurduğu olumlu olumsuz bağı çarpık bir şekilde anlatır. Köpeklerin de aslında insanlar gibi bir bakış açısına sahip olduğu ve derin bir şekilde içsel davrandıkları anlatılır.

6)İNSAN OLMANIN PSİKOLOJİ-ABRAHAM MASLOW

Maslow’un psikolojiyle teorileri bu kitap üzerinden daha fazla anlaşılmaya başlanmıştır. Ve psikolojinin temelleri atılmaya başlatılmıştır. İnsanın hem fiziksel hem de ruh olarak kendine nesnel bir gözle bakmasını sağlayan kitaplardan biridir. Eserin içerisinde bazı etkili yöntemler olup, psikoloji yöntemleri de anlatılır.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: