Sosyal Medya

GEZMEDEN GÖRMEDEN OLMAZ!

Ölmeden önce bir hayaliniz varsa bu dünyada boş yaşamamış olacaksınız. Milyonlarca görülmeyen yerler, tarihi eserler; keşfedilmemiş tatlar ve insanlar mevcuttur. Önemli olarak bunların varlığıyla beraber keşfetme yoluna girmektir. Gezmeyi sevenler ve gezmek için planlar yapan kişilere merak uyandıracak birden fazla yerleri araştırdık ve beğenilere açtık.

1)İSTANBUL

İstanbul yüzyıllara şahit olmuş bir geçmişi ve tüm devletlerin gözü olduğu yerlerden biridir. Birçok yerin odak noktası olması nedeniyle özellikle üç denizi birbirine bağlayan mekânlardan olması İstanbul’u ayrıcalıklı yapmaktadır. Her bir adımı tarih kokan ve insana eskiyle yeninin karışımı anlatan mekânlardan biri olmaktadır. Hem Avrupa hem de orta asyayı birbirine bağlayan köprüleriyle meşhur bil bölgedir. Üç büyük dinin başlangıç noktaları olmakla beraber kutsallığı da tartışılmamaktadır. Her bakımdan geçmişle gelecek arasında bir köprü kurmaktadır. Maddi ve manevi açıdan insan hayatına bir iz bırakmış ve gezilecek yerlerden ilk sırada yer almaktadır.

2) UZAK DOĞU

Uzak doğu, felsefenin başlangıcı ve inzivaya çekişin önemli noktalarından biridir. Özellikle budalar şehri olması nedeniyle ruhani ve insanın her anlamda sorguladığı mekânlardan biri olmaktadır. Tamamen doğallığıyla ön planda olan bölgelerden biri olmaktadır. İnsanın dünyaya neden gelişini her adımda sorguladığı ve doğayla iç içe mekânların da yer aldığı bir keşfedilmemiş bölgedir. Sakinliği ve doğayı seven gezginler için son derece önemli bölgelerden biri olmaktadır.

3)MISIR

Mısır, insanlık tarihinin başlangıç bölgelerinden sayılıp, dünya harikası denilen piramitlerin olduğu bölgelerden biridir. Devasa büyüklükteki insan yapımı piramitler geçmişteki mimariyi bir kez daha sorgulamanızı sağlayacak. Görenleri şaşkınlığa düşürecek şekilde büyük olup, inanılmaz bir duygu hissettiren şehirlerden biridir. Sıcak bir iklime sahip olup, tamamen kum ülkelerinden biridir.

4)KUZEY BÖLGELERİ

Kutuplara yakın bölgeler genelde kuzey ışıklarına yakın mekânlardan biri olup, soğuk iklimlerin olduğu bölgeleri kapsamaktadır. Burada karın etkisi altında keşfedilmemiş birçok yer vardır. Gezginlerin kış aylarında tatil amaçlı kışın tadını çıkarmak için tercih ettikleri mekânlardan biridir. Kuzey bölgelerinden özellikle kuzey ışıklarının izlenilmesi için tatil rezervasyonlarının yapıldığı herkes tarafından bilinir.

5)ANADOLU

Tabi Anadolu hiçbir zaman unutulmamalı. Tarihler boyunca önce göçebe halkın daha sonra yerleşik hayata geçen Türklerin mekânları olmuştur. Verimli topraklara sahip olmasıyla beraber, yer altında keşfedilmemiş kilise, şehir gibi tarihi eserlerinin var olduğu bilinir. Özellikle mağaralar yapılan eski döneme ait kalıntılar birçok sanat tarihçisi için önemli ve hassas bir detaydır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: