Sosyal Medya

Google’ın Yeni Teknolojisi: Mırıldanarak Şarkı Bulma

Hepimiz aklımıza bir ritim takıldığında şarkının isminin aklımıza bir türlü gelmemesinin ne kadar yorucu olduğunu deneyimlemişizdir. Gün boyunca o şarkıyı mırıldanırız ve belki bir sözü gelse aklımıza ismini de bulacağız ancak o şarkı sözü asla hatırımıza gelmez. Google, yeni mırıldanarak şarkı bulma teknolojisiyle bu yaygın sorunun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Aklınıza takılan bir şarkının hiçbir sözünü hatırlamasanız da Google’a mırıldanarak ya da ıslık çalarak şarkıyı bulmasını sağlayabilirsiniz ve bunun için şarkıyı mükemmel bir şekilde mırıldanmanıza da gerek yok. Google’ın bunu nasıl yaptığına bakalım.

Google’ın IOS ve Android platformlarındaki ana uygulamada geçerli olan ‘’mırıldanarak şarkı bulma’’ özelliği birçok kullanıcı tarafından olumlu yorumlar aldı. Aklınıza takılan şarkıları basit mırıldanmalarla bulmanızı sağlayan bu özellik, Google Asistan’da bulunan Hum to Search özelliği sayesinde hayata geçmiştir.

Mırıldandığınız şarkıyı Google’ın bulması için önce mobil cihazınızda Google uygulamasının en son sürümünü açın. Arama butonunun yanındaki mikrofon imgesine tıklayın ve çıkan ekrandaki ‘’Şarkı Ara’’ seçeneğine basın. Aklınızdaki melodiyi birkaç saniye mırıldanmanızdan veya ıslık çalmanızdan sonra Google, ekranda seçenekleri sıralar. Şarkı seçenekleri uyuşma yüzdesi ile ekranda yer alır.

Bu özelliği kullanmak için mükemmel bir şekilde mırıldanmanıza ya da ıslık çalmanıza gerek yoktur. Seçenekler arasında en iyi eşleşmeyi seçebilir, şarkı ve sanatçı hakkındaki bilgileri keşfedebilir, sanatçının müzik videolarını görüntüleyebilir, tercih ettiğiniz müzik uygulamasında şarkıyı dinleyebilir, şarkı sözlerini bulabilir, analizleri okuyabilir ve hatta şarkının diğer sanatçılar tarafından kaydedilmiş versiyonlarına göz atabilirsiniz. Google bu hizmeti Türkçe de dahil 20 dilde vermektedir ve yakın zamanda daha fazla dil seçeneği eklemeyi planlıyor. MailOnline’ın verdiği bilgiye göre Google’ın mırıldanarak şarkı bulma teknolojisi şarkı sözleri ve hatta mükemmel bir ritim olmaksızın mırıltıların %60’ını bulabilmektedir.

Google, yıllardır Al Araştırma Ekibi önderliğinde şarkı tanıma teknolojisini geliştirmektedir. Google’ın müzik tanıma sistemi 2017’de Pixel 2 ile başlamıştır. Ardından 2018’de SoundSearch ile milyonlarca şarkıdan oluşan bir kataloğa erişim sağlamıştır. Bu yeni deneyim bunu bir adım daha ileri götürüyor çünkü artık şarkı sözleri veya orijinal şarkı olmadan da Google şarkıları tanıyabiliyor. İhtiyacı olan tek bilgi biraz mırıltıdır.

Google mırıldanarak şarkı bulma teknolojisini ilk geliştiren firma değildir. Midomi gibi bunu yapan başka uygulamalarda mevcuttur. Ancak Google’ın avantajı uygulama indirmeden zaten telefonunuzda yüklü olan bir uygulamayla şarkıları bulmasıdır. Ayrıca Google geniş müzik ağıyla 20 dilde şarkı bulabilmesiyle de öne çıkar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: