Sosyal Medya

Görüntülü Konuşmalarda Nasıl Özgüvenli Görünülür?

Covid 19 salgınıyla beraber herkesin hayatı bariz bir şekilde değişti. Yavaş yavaş normal hayata dönülse de bazı şirketler hala toplantılarını ve iş görüşmelerini görüntülü konuşmalarla yürütüyor. Ayrıca sınavları da görüntülü konuşmalarla yapmayı planlayan üniversiteler de mevcut. Bu görüntülü konuşmalar kameraya bakarak konuşmakta güçlük çekenler için zorlayıcı olabilir. Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre çalışanların %72’si video konferans sırasında görünüşlerinden rahatsız olduklarını ve %58’i yorgun görünmekten endişe duyduklarını bildirmiştir. Bu sebeple bu yazıda görüntülü konuşmada daha özgüvenli görünmenin yöntemlerini derledik.

Öncelikle görüntülü konuşmaya başlamadan önce aynaya bakıp nasıl göründüğünüzü kontrol edin. Bakım, saç, makyaj, kıyafet gibi dışarı çıkmadan önce kontrol ettiğiniz her şeyi görüşmeden önce de kontrol edin. Ayrıca oturma şeklinizi de önceden ayarlayın. Kameraya doğru eğilmeden, dik ve omuzlar yukarıda bir oturuş şekli sizi kendinizden emin gösterecektir.

Görüşmeden önce kameranın pozisyonunu da ayarlamanız da fayda vardır. Kameranın göz hizasında durması idealdir. İnsanlar genellikle bilgisayar ekranını çok yatırma eğilimindedir. Bu hem sizin boynunuzu ağrıtarak sizi rahatsız eder hem de karşınızdaki size kötü bir açıdan bakmış olur. Görüşmeden önce bilgisayarı nereye koyacağınızın da provasını yapabilirsiniz. Arkanızın dağınık olması dinleyicilerin dikkatini dağıtabilir ve ışığın kötü olması veya karanlık olması iletişiminizi kısıtlayabilir. Bulunduğunuz yerde internetin çekim kalitesinin iyi olması belki de en önemlisidir.

Görüntülü konuşmada sadece yüz ve omuzlar göründüğünden yüz ifadesi büyük önem taşır. Bu sebeple stresli olduğunuzda bunu başarısız bir gülüşle kapatmaya çalışmak yerine görüntülü konuşmadan önce aynanın karşısına geçip bir prova yapın ve tepkilerinizi kontrol edin. Bu sayede dışarıdan nasıl bir izlenim bıraktığınızın farkına varabilir ve daha kontrollü tepkiler verebilirsiniz. Bazıları konuşma esnasında kendilerini görmekten rahatsız olduğu için kendi görüntülerini gizleyebiliyorlar. Ancak bunu yapmanızı önermeyiz.

Bir toplantıya veya sınava özgüvenli katılabilmenin önemli bir yolu da hazırlıklı olmaktır. Konuya ne kadar hakimseniz başlarda sizi rahatsız eden stresin konuşmaya başlamanızla kaybolması da o kadar hızlı olur. Bu sebeple görüntülü konuşmaya başlamadan önce tüm notların üzerinden geçmenizde fayda vardır.

Kullandığınız görüntülü konuşma uygulamasının özelliklerini bilmeniz de yardımcı olacaktır. Böylece ekran paylaşmak, hakkında konuştuğunuz belge üzerinde onlara göstererek bazı noktaları işaretlemek gibi özellikleri kullanarak karşınızdakini etkileyebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Görüntülü konuşma esnasında kendinizi özgüvenli hissetmek istiyorsanız, kendinizi zihinsel olarak buna hazırlayın. Kendinize güvenin ve ne hakkında konuştuğunuzu bildiğinizi unutmayın. Kendinizden emin olarak ve görüntülü konuşma uygulamasının özelliklerine hakim bir şekilde yürüttüğünüz toplantı, her zamankinden daha verimli bir şekilde iletişim kurmanıza ve işbirliği yapmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: