Makale

Gümüş Maden Tahtını Sallamaya Geliyor!

Son zamanlarda önlenemeyen altın fiyatlarındaki yükseliş gümüş madenine olan ilgiyi artırmaya başlayarak adından sıkça söz ettiriyor. Mart ayından itibaren gümüş fiyatlarında da artış görülürken, doların zayıflama etkisi ile geçtiğimiz Ağustos ayında gümüş son 7 yılın rekor rakamına ulaştı.

Son bir seneye bakılacak olursa dolar ve altın ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da güçlü bir performans grafiği çizerken gümüş madeni de bu yarışa eşlik etmeye başladı. Altın’ın üvey kardeşi olarak bilinen gümüş yenilenebilir enerjiden, çok iyi bir iletken olduğu için sanayiden, elektrikli araçların yapımına kadarki süreç ile birlikte pek çok alanda kullanılıyorken ihtiyaç yelpazesinin oldukça geniş olması da gümüşün değerine değer katmaya devam ediyor. Pandemi sürecinin etkisi ile azalan endüstri faaliyetleri yüzünden gümüşün fiyatında bir hayli düşüş yaşandı ancak Dünya genelinde iyileşmeler yaşanmasının ardından endüstri düşüşe geçen fiyatların artış çizgisi vermesinde etkin rol oynadı. Gümüş’ün geleceğini etkileyen bir diğer faktör ise altın fiyatlarındaki astronomik yükseliş olmakta. İleri teknolojinin %60’ında kulanım alanına sahip olan gümüş bir hammadde kaynağı iken, üvey kardeşi altının kullanım alanı ise ancak %10 civarlarında kalıyor. Orta ve uzun vadede tüm bu sebeplere bakılarak gümüş geleceğin metali olacağına dair herkesi inandırmayı başardı. Hal böyle olunca da yatırımcılar gözlerini direk gümüş metaline dikerek, bekleyişe geçtiler.

Ne kadar gümüşün ne kadar altına tekabül ettiği orantısına bel bağlayan yatırımcılar için söylenebilecek tablo istatistiğinde altın fiyatlarının gümüş fiyatlarına oranı pandemi öncesinde 60/1 iken son süreçte değer kazanan altın madeni dolayısıyla bu oran 92/1 seviyesine çıktı. Gümüş’ün fiyatının artmasını bekleyen insanlar için tam bir fiyasko örneği olan bu durum çok geçmeden tekrar düzelmeye başlayarak tüm dikkatleri yeniden gümüş metali üzerinde toplamaya başladı. Yatırımcılar şuan düşmeye başlayan oran ile altınlarını bozdurarak gümüş alma eğilimi içerisinde girmeyi düşünüyor.

Binlerce para birimini korumak denince akla ilk gelen gümüş metali önceleri hepimiz için takı ve mücevher demek iken son zamanlarda gerçekleştirilen finansal yatırımlar sayesinde geleceğin metali olma yolunda kendini kanıtlamaya devam ediyor. 24 Eylül’den bu güne yükseliş grafiği çizen gümüş metali teknik sıkışmanın halen devam ettiğini gösterse de hala en çok beklentiye ev sahipliği yapan metal olma özelliğini koruyacağını bizlere gösterdi. 1 ay kalan ABD seçimlerinin sonuçları da gümüş metali üzerinde etki yaratacağa benziyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: