MakaleSosyal Medya

Günümüzde Kadınların Hakkı Yok!

Hani kadın emek demek, fedakarlık ve güç demekti! Yazık çok yazık ki 21.yy da kadınlarımız şiddet görüyor, öldürülüyor ve insanlık öyle bir noktadaki kimsenin sesi gürleşmiyor, hal böyle olunca da yitip giden canlara her geçen gün fazlası ekleniyor. İnsanlık ilerlemiyor, insanoğlu cehalete dönmekte ısrarcı. Artık herkes vahşileşiyor.

Bizler anneydik, kimi zaman abla, kimi zaman kardeştik. Biz toplumu toplum yapan, yuvayı koruyandık bir zamanlar. Tarih boyunca çok kez sayılmadık, eziyet gördük lakin her alanda gelişme kat eden toplum kadın konusunda yozlaştı, kadınına değer veren nesil çoraklaştı. Ataerkil bir toplum yapısından geliyoruz hepimiz ve kadın hep 2. Sınıf insan muamelesi görüyor. Kadına şiddet diyoruz 21.yy da durum vahim. Herkes kadına şiddetin önemi kavrayamadan fiziksel şiddeti anlıyor kendince. Hayır! Kadına şiddet sadece fiziksel değil psikolojiktir de. Kimse işine geldiği gibi anlayıp çekilmesin köşesine. Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmemeli! Gülüp geçmeyin bu söze, kulak verin içler acısı hale, görün kendini cellat sananların yaşattıklarını.

Ülkemizde çoğu kadın kendi kararlarını veremiyor oysa onlara baskı kuranı, eziyet edeni ve kendi sebeplerince öldüreni de yine bir kadın yetiştiriyor. Toplum bir noktada büyük bir yanlış yapmış zamanında ve artık önüne geçilemiyor. Yeri geliyor iki kollu terazi de ferahlatamıyor yanan insan yüreklerini. Eğitim önce evde başlıyor bizlerde sonra çevreyle destekleniyor bizim büyüttüklerimiz evinin direği baba, korumacı abi, sadakatli eş oluyorlar kadınlarına. Gün geliyor o babalar kıyıyor yavrusuna, sadakatleri öldürüyor eşini, namus meselesi kırdırıyor kardeşi kardeşe. Biz nerede hata yapıyoruz? Neden gül gibi solup giderek geride yaşlı gözler bırakıyoruz? Bu ülke zemininde sığ bir düşünce var: erkek kadından üstündür diyor kendini bilmez şehir magandaları. Unutuyorlar dini, nereden geldiklerini umarsızca başlıyorlar böbürlenmeye. Biz kadınız tavuk keder gibi kesebileceğiniz, namus deyince akla ilk gelen cinsiyet değiliz. Biz kendi kararlarını alabilecek, saygı duyacağınız ve siz kabul etmesiniz de devamınız için ihtiyaç duyduğunuzuz. Yok öyle istediğini yaptırmak için aşağılamak, küçük görmek. Biz hepimiz birer insanız ve anlaşabilmek adına yaratıldık. Unutmayın! Psikolojik şiddetin boyutu fiziksele varmasın, artık canlar alınmasın, gözler yaşlı kalmasın.

Ne güzel söylemiş Cahit Zarifoğlu ‘’ Biliyor musunuz? Ben bu çağdan nefret ettim. Etimle, kemiğimle nefret ettim!’’ Hayatınıza renk katan, her güçlü erkeğin arkasındaki kadınlara artık saygı duyun, sevgi verin. Artık hadler aşılmasın, erkeklik taslanmasın. İki cinsiyet yaratılışta eşittir dünya düzeninde de bu böyle bilinsin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: