Kitap Önerisi

Harper Lee ile ‘’Bülbülü Öldürmek’’

Bir kitap düşünün ve bir de çocuk. Özgürlük, ırkçılık, adalet ve eşitlik kavramlarını da o çocuğun gözünden hayal edin. Sizde tam odaklanamadınız değil mi? İşte Harper Lee’nin kaleminden çıkan ve Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek adlı eser ile tüm kavramları algılayacak, bir çocuğun gözünden ise duygu dünyasını anlamlaştıracaksınız.

1800’lü yılların başında Atticon, Güney Amerika’nın Alabama eyaletine bağlı Maycomb adında bir kasabaya yerleşir. Atticon burada kendisinden 15 yaş küçük güzeller güzeli bir kadınla evlenir. Bu evlilikten Jem adında ve Jem’den 4 yaş küçük Scout adında 2 çocukları olur. Scout 2 yaşındayken anneleri amansız bir hastalık yüzünden hayatını kaybeder Scout daha küçük olduğundan bu durum onu etkilemez lakin Jem annesinin ölümü ile derinden sarsılır. Scout’un babası avukatlık yapmaktadır o zamanlar ve annenin ölümünden yıllar geçmiştir. Atticon tecavüz suçlamasından yargılanacak olan siyahi Tom Robinson’u savunacaktır lakin ABD’de günümüzde halen devam eden siyahi ayrımcılığı Atticon’un tepki çekmesine, çocuklarının da gittikleri okulda hakaretler işitmesine sebebiyet verir. Scout bu duruma pek sakin kalamaz, yazar bu noktada Scout’un okul hayatını anlatıyorken toplum farklılıklarını da ele almaktadır. Okullar kapanmıştı o sene için ve bizim çocuklar bi hayli mutluydu çünkü oyun oynuyor, kasabada öcü olarak adlandırılan Radley ile uğraşmaya çalışıyorlardı. Radley evinden hiç çıkmayan biriydi ve Scout onu hiç tanımıyordu. Hatta okul zamanı korkusundan Radley’in evinin önünden koşarak geçiyordu. Çocuklar o yaz Radley’i evinden çıkarmayı kendilerine amaç edindiler.

Dava günü gelip çatmıştı. Çocuklar da bu davaya katılmak istiyor lakin Atticus izin vermiyordu. Tüm kasaba o günün kavurucu sıcağını önemsemeden sırf siyahi bir adamın mahkemesini izleyebilmek için çoluk çocuk kim varsa toplamış mahkeme meydanına akın etmişlerdi. Dava başlamış, tanıklar dinlenmişti. Atticus çarpıcı iddiaları ile net bir duruş sergiliyordu ancak mahkemeden Tom’a hapis kararı çıkacağını biliyordu ve tam da bu şekilde cereyan etti olaylar. Tom hapishaneye götürüldükten bir süre sonra kaçmaya çalışırken öldürüldü ve bu zor haberi aileye vermek de Atticus’a kaldı.

Cadılar bayramı için bir kutlama yapılacaktı o gün kasabada herkes farklı farklı kıyafetler giyecek, çocuklar gibi eğleneceklerdi. Scout ise o gün jambon olmak istemişti. Akşam vakti geldi herkes sokaklara döküldü. Scout ve jem de… Socut kıyafeti yüzünden çok yavaş yürüyordu ki çocukların arkasından birden bir ses geldi. İlk oyun olduğunu zannettiler ve tekrar yollarına güle eğlene devam ettiler lakin gerçek bu değildi ve ortada bir oyun yoktu. İşte Harper Lee’nin eşitliği, adaleti bir çocuğun gözünden anlattığı Bülbülü Öldürmek eseri.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: