Sosyal Medya

Hazine Avı – Geocaching

Geocaching, GPS özellikli cihazları kullanan kişilerin, açık havada hazine avı oyunudur. Katılımcılar belirli bir GPS koordinatları kümesine gider ve ardından o konumda gizlenmiş olan nesneleri bulmaya çalışır. Geocaching oynarken dikkat edilmesi gereken tek kural bir hazine bulduğunuzda onun yerine eşit değerde başka bir nesne bırakmak ve bunu Geocaching’in kayıt defterine yazmaktır.

Dünya genelinde popüler olan bu hazine avında, hazine her yerde karşınıza çıkabilir. Bu yazıda Geocaching severlerin bu oyuna neden bu kadar bağlı olduklarını onların kendi yorumlarıyla anlattık.

Geocaching hazineleri dünya genelinde herhangi bir yerde bulunabilir. Buna doğa parkları, kanyonlar ve plajlar da dahil. Geocaching oyuncularını bu hazine avı sayesinde açık havada daha çok vakit geçirdiklerini belirtiyorlar. Hatta bazı macera severlerin durgun sulara sabitlediği kutuları başka macera severler toplamak için kayıkla bir süre yol gidiyor ve dalış yapıyor. Ayrıca Geocaching oyuncuları, hazine avının onlara yıllardır oturdukları semtte bile bilmedikleri yerleri öğretmesinden memnunlar. Hazine avı, kullanıcılarına çevrelerindeki çoğu insanın asla fark etmediği koca bir dünyayı gösterir.

Geocaching aileyle kaliteli zaman geçirmek için uygun bir aktivitedir. Hafta sonu çocuklarla birlikte hazine avına çıkmak hem çocukları hem de ebeveynleri mutlu edecektir. Bunun yanı sıra Geocaching vasıtasıyla arkadaş olan kişiler de mevcuttur. Yakın yerlerde oturan kişiler zorlu mekanlardaki hazineleri birlikte aramaya çıkabilir ve böylece yeni arkadaşlıklar kurabilirler.

Geocaching aynı zamanda çevre dostu bir uygulamadır. Hazine avı esnasında kullanıcılarını gördükleri çöpleri toplamaya teşvik eder. Açık alanlarda ve özellikle doğal alanlarda hazinelerin her yerde taranmasıyla rüzgar sebebiyle etrafa dağılmış çöpler bile kullanıcıların gözünden kaçmaz.

Geocaching hazineleri gizlenebilse de gömülmelerine izin yoktur. Geocaching, bu hobinin her yaştan insan için güvenli kalmasını istediğinden, hazineler demiryolu raylarından en fazla 150 metre uzakta bulunur. Ancak bazı milli parklar ve vahşi yaşam alanları içerisinde hazine avına izin vermez.

İstanbulluların Geocaching için en çok tercih ettikleri yerler Kartepe ve Kulindağ’dır. Bu yerler hazine avı sırasında huzurlu bir ortam sunmasıyla da İstanbulluları kendilerine çeker. Her yaştan kişinin oynayabileceği ve açık havada vakit geçirmeyi destekleyen bir hazine avı olan Geocaching’i oynarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey güvenliktir. Hazine avı için çok ıssız yerlerde araştırmaya gitmemeniz veya hazinenizi ıssız bir yere saklamamanızla güvenlik açısından bir sorun kalmaz. Ayrıca yerleştireceğiniz hazineyi seçerken onu her yaştan kişinin bulabileceğini de göz ardı etmeyin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: