Kitap Önerisi

J.M. Coetzee’nin İsa Dünyayı Don Kişot’un yaptığı gibi görüyor

0

İsa, Hıristiyanlığın insan tanrısı olmadan önce, bir velettir. Ya da, günümüzde popüler olan ancak bariz nedenlerden dolayı Kutsal Yazılar’dan ayrılan gnostik halk masalları olan Bebeklik İncillerini söyleyin. Hikayeler, İsa’nın doğaüstü güçlerini kontrol etmek için çok olgunlaşmamış bir çocuğu içeriyor. Onu öfkelendiren arkadaşları öldürür, sonra onları diriltir. Bilgeliğini yanlışlık için yanıltan öğretmenler zayıf bir yere düşerler. Ailesi onunla ne yapacağını bilmiyor.

J. M. Coetzee’nin İsa üçlemesi – “İsa’nın Çocukluğu” (2013), “İsa’nın Okul Günleri” (2016) ve şimdi “İsa’nın Ölümü” – o kutsal teröre benzeyen bir çocuğun yaşamını ve ölümünü anlatıyor. Adı David, ancak bu onun gerçek adı değil. Romanlardaki neredeyse hiç kimse gerçek adını bilmiyor.

Üçleme böyle boş noktalarla doludur. Tanımlanamaz bir dönemde, soluk, kısır, belirsiz sosyalist, tamamen laik, zaman zaman sıkışmış Küba hissi ile İspanyolca konuşan ütopyada yer almaz. İnsanlar samimi ama tutku ve alaycılığı algılama yeteneğinden yoksundur; yiyecek azdır ve tuz yoktur; gerçek fikirli bürokratlar iyi niyetli görünüyorlar ancak sınırda kötü niyetli. David, diğer sakinlerin çoğu gibi, anılardan temizlendiği, İspanyolca öğrettiği ve yeni bir isim verdiği bir geçiş kampı aracılığıyla mülteci olarak gelir.

Davut, gnostik İsa gibi acımasız değil, ama yönetilemez. Sevgili koruyucuları Inés ve Simón’un hayatlarını defalarca canlandırıyor. Özellikle Simón’u şaşırttı ve ona bir eğitim verme girişimlerinin neredeyse hepsine direniyor. Davut 5 yaşındayken, bir devlet okulu öğretmeni, öğrenme özürlü olduğu ve onu kurumsallaştırdığı sonucuna varır. Dikenli tellerden yürüyerek kaçar ve Inés ve Simón onu kasabadan kaçırmak zorundadır.

Kuş Olarak Geri Dönen Ölü Bir Büyükanneden Yaşam Önerileri

Previous article

Ayakkabılarını daima açık tut: pilot uçak yolcuları için “hayatta kalma ipucu” veriyor

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir