Makale

Kadın Pantolonu Ceplerinin BÜYÜK Sorunu

Kadın pantolonların hiçbir şekilde işlevsel olamayacak kadar küçük olması ya da doğrudan mevcut olmaması kadınların önemli sorunlarındandır. Yürüyüş yaparken ya da kısa süreliğine evden çıkıldığında bile kadınlar telefonlarını ve temel ihtiyaçlarını çantaları olmadan yanlarında taşıyamıyor. Son zamanlarda reklamı çokça yapılan gizli cepler bile erkeklerin kot pantolonundaki cepleri kadar işlevsel değil. Kadın pantolon modellerinde ceplerin boyutu erkeklerinkinden %48 daha küçük ve %6,5 daha dar. Peki, bu fark neden var? Ve bu fark hep mevcut muydu?

Gittikçe büyüyen akıllı telefonlar bir yana sakız paketini bile zor alan kadın cepleri hep böyle değildi. 17. yüzyılla 19. yüzyıl arasında kadınlar, eteğin altından bağlanabilen, geniş cepler giyiyorlardı. Hiç estetik olmayan bu cepler, oldukça fonksiyoneldi. İşlevsellikten çok estetiğe önem veren zengin kadınlar ise retikül çantaları tercih ediyorlardı.

 

 

1930’larda kadınların iş hayatına girişiyle kadın kot pantolonları da üretilmeye başlandı ve cep boyutları erkeklerinkiyle aynıydı. Ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında birçok kadının işgücüne katılması sebebiyle kadınlar pantolon giymeye devam etti. Pantolonların cepleri bugünün ortalama kot pantolonlarından daha büyüktü çünkü erkeklerin çalışmak için giydiği pantolonları giyiyorlardı. Savaş bittiği zaman kadınlar hala pantolon giyiyordu. Ancak tasarımcıların kadınların pantolon giymeye devam edeceklerini fark ettiklerinde, pantolonları daha ince ve “kadın figürü için daha çekici hale getirecek şekilde” tasarlandı. Kadın kot pantolonlarının trend olmasıyla cepler ani bir şekilde küçüldü ve hatta yok oldu. 2000’li yılların başında dar kot pantolonların moda olmasıyla cep, dar kesimi bozduğundan daha da nadir hale geldi. Ceplerin kot pantolonların esnemesini hızlandırması da bu azalmaya destek oldu.

Kadın pantolonlarındaki cep sorunu, telefonların büyümesi ve farkındalığın artmasıyla günden güne daha fazla tepki toplamaktadır. Cepler her ne kadar önemsiz bir mesele gibi görünse de her gün giydiğimiz pantolonlara kullanışlı ceplerin eklenmesini istemek çok mu fazla?

Elbette, hepimiz el çantası taşıyabiliriz ki bu muhtemelen 8 milyar dolarlık çanta endüstrisinin yapmayı umduğu şeydir. Hatta The Guardian, çantayı ‘’pembe vergi’’ olarak adlandırır. Ancak her an çanta taşımak istemeyen kadınların temelde hayali erkek pantolonlarının ceplerine sahip olmaktır. Son zamanlarda yeni nesil mağazalar bu ihtiyaçları görmeye ve bunlara cevap vermeye başladı. Ancak çözüme hala yakın değiliz. Şu anda Samsung Galaxy’yi kadın pantolonlarının %20’si, erkek pantolonlarının %95’i alabiliyor. Umuyoruz ki bu fark yakın zamanda kapanır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: