İçeçek TarifiYemek Tarifi

Kahve Demleme Yöntemleri

0

Son yıllarda oldukça popülerleşen ve gelişen kahve kültürü, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Dışarı çıktığımızda içtiğimiz kahve miktarının artmasının yanı sıra artık evlerde de farklı yöntemlerle kahve içiliyor. Granül kahveyi tercih etmeyenlerin de pahalı kahve makinelerine mecbur kalmadan evde kaliteli kahve yapması mümkün. Bu metinde evde kaliteli kahve yapmanın 3 yolunu göreceğiz.

French press, kahve yapmanın kolay ve lezzetli bir yoludur. Öncelikle bir fincan kahve için french press’in içine 10 gr (2 yemek kaşığı) çekilmiş kahve konulur. Ardından kaynar su ilave edilir ve demir olmayan bir kaşıkla karıştırılır. 4-6 dakika bekledikten sonra french press’in süzgeci aşağı indirilir ve kahve fincana koyulur. Bu aşamada isteğe göre süt ve şeker eklenebilir.

Başka bir kolay ve leziz kahve demleme aracı ise filtre kahve kağıtlarıdır. Önce filtre kahve kağıdı fincana yerleştirilir sonra içine 10 gr çekilmiş kahve konulur. Ardından kağıdın üzerinden bardağa kaynar su boşaltılır ve kahveniz içmeye hazır.

 

Son olarak mocha potla evde espresso yapmak mümkündür. Moka potu ocak üstüne koymadan önce alt kısmındaki demliği ağzına kadar sıcak su ile doldurulur. Su haznesinin üzerine yerleştirilen metal filtreye, üzeri tamamen dolacak şekilde kahve eklenir. Moka pottaki kahve ocakta kısık ateşte 2-3 dakika pişirilir. Pottan kaynama sesleri gelince ocaktan alınır ve kahve tamamen haznede birikene kadar beklenir. Espresso artık servise hazır. Espresso içemeyenler bardağa su ekleyerek Americano, süt ekleyerek latteye çevirebilir.

Bu üç kahve demleme metodu için de çeşitli kahve çekirdeği seçenekleri vardır ve böylece çok lezzetli kahveler içilebilir. Kahve çekirdeğini çektirirken hangi araca göre çektirmek istediğinizi belirtmeyi unutmayın. Kahve çekirdeğini seçerken birçok seçeneğin arasında kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Bu yüzden kahve çekirdeği seçimiyle ilgili de birkaç tavsiyede bulunalım. Türkiye’de genellikle Arabica kahve tercih edilir çünkü tadı daha acı olan Arabica, Türk damak tadına daha uygundur. Diğer bir seçenek olan Robusta’nın kafein oranı 1,5 kat daha fazladır ancak tadı daha hafiftir. Kahvenin tadı çekirdeğinin toplandığı bölgeye göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin Etiyopya ve Kenya kahvesi meyve aromasına sahiptir, Brezilya kahvesi fındık ve bitter aroması içerir, Kolombiya kahvesi tatlıdır, Kosta Rika kahvesi yüksek asiditesiyle sert bir kahvedir, Endonezya kahvesi ise fındıksı, topraksı, baharatlı ya da çikolatalı bir tada sahip olabiliyor. Ayrıca espresso çekirdeğini de french press, filtre kahve veya mocha pota göre çektirilerek sert bir kahve içmek isteyenlerin tercihi olabilir.

Görüntülü Konuşmalarda Nasıl Özgüvenli Görünülür?

Previous article

GALATASARAY MEVCUT KADROSUYLA ŞAMPİYON OLABİLİR Mİ?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.