Film ve Dizi

Kitap Mı, Film Mi? – Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Bir dönem çocukların en yakın büyülü arkadaşı olan Harry Potter, ilk basımından bu yana yıllar geçmiş olmasına rağmen popülerliğini koruyor. Her yaştan hayranı bulunan ve etkinliğini halen sürdüren bu kitap serisi, hikayesini beyazperdeye de taşıdıktan sonra sınırların ötesine yayıldı.

Seveni olduğu kadar, eleştirenini de bolca bulacağınız Harry Potter serileri içinde, hepimizin farklı favorileri olabilir. Bunun yanında büyük bir kesim de kitapların daha iyi olduğu savunurken, filmlerde sayısız eksik ve hata olduğunu ileri sürüyor. Biz bugün, filmler içinde favorilerden biri olan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nın incelemesini hazırladık. Bakalım bu efsanevi roman serisinin film yorumunda neler eksik kalmış, neler tam on ikiden yakalanmış?

Yönetmen Değişiminin Etkisi

Serinin üçüncü filmi olan Azkaban Tutsağı’nda her şeyden önce ilk değişim,  yönetmen Alfonso Cuarón etkisiyle oluyor. İlk iki filmden farklı bir atmosfere sahip olan bu film, aynı zamanda kitaba bağlı kalınarak hazırlanan en iyi senaryoya sahip. Hatta film serisi içinde en iyi uyarlama olduğunu bile savunanlar var. Hemen hemen kitaptaki her detaya yer verilmiş, olay örgüsü bozulmadan işlenmiş ve karakter değişimleri doğru yansıtılmış. Ama gözden kaçan birkaç detay yok değil.

Hikayenin Kilit Noktası Çapulcular ve Nereden Geldiği Bilinmeyen Haritaları

Azkaban Tutsağı filminde kahramanımız Harry, nadir bulunan bir sihir gücüne sahip ve bir büyücülük şaheseri olan Çapulcu Haritası’nı bolca kullanıyor. Ancak haritanın ortaya çıkış hikayesine dair filmde hiçbir iz bulunmuyor. Adını biliyoruz, ancak adını nereden aldığını ve yaratıcılarını öğrenemiyoruz. Oysa Aylak, Çatalak, Patiayak ve Kılkuyruk ile tanışmak, karakterleri daha iyi tanımamız ve hikayenin içine tam olarak girmemiz için gerekli bir ipucu olabilirdi.

Harry’nin İlk Aşkı ve Quidditch

Bildiğimiz gibi Harry Potter’in ilk aşkı, Cho Chang… Ancak Harry ile Cho’nun karşılaşması Ateş Kadehi filmde olduğu gibi baykuşhanede gerçekleşmiyor. Harry, Cho’yu ilk kez Quidditch maçı sırasında görüyor. Cho, Ravenclaw Quidditch takımının arayıcısı ve bilin bakalım, karşı takımın arayıcısı kim?

Hızır Otobüs’teki Küçük Yalan

Harry evden apar topar çıktıktan sonra Hızır Otobüs imdadına yetiştiğinde, kondüktör Stan’la aralarında önemli bir sohbet geçiyor. Stan, Harry’nin adını sorduğunda filmde herhangi bir yanıt alamıyor. Harry, okuldan atılacağını düşündüğü ve kaçması gerektiğine inandığı için kimliğini gizlemeyi seçiyor. Oysa kitapta Harry, adının Neville Longbottom olduğunu söylüyor. Ne dersiniz? Rowling’in küçük göndermeler yapmayı sevdiğini düşünürsek; Harry’nin buradaki cevabı, seçilmiş kişi paradoksuna bir selam mı veriyor?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: