Makale

Kızıl Gezegende Yaşam Muamması

0

4.5 milyon yıl önce şekillenen, Dünya’dan tam olarak 55 milyon kilometre uzaklıkta olan gezegende dağlar, volkanlar, kanyonlar bulunuyor. Peki ya yaşam? Toprağında büyük ölçüde pas bulunan gezegen kırmızıya bürünmüş. Soğuyarak kendine derin bir yer kabuğu oluşturmuş fakat tektonik levhaya sahip değil. Atmosferinin %96’sı karbondioksit olan kızıl gezegende oksijen yetersizliğinden ateş yakmak mümkün görünmüyor. Ortalama sıcaklık -53 derece çünkü ısıyı tutacak bulut oluşumu da bulunmamakta. Tüm olumsuz faktörlerin yanı sıra antik çağdan beri gök bilimcilerin ilgi odağı olan ve Dünya dışında yaşamın en muhtemel göründüğü gezegen yeni yerleşim alanımız olabilecek mi?

Günümüzden 40 yıldan daha uzun bir süre önce Viking uzay sondaları kızıl gezegene gönderilmiş ve cevap 1976 yılında gelmişti. Gelen bilgiler yüzeyde bir şeyler olduğunu gösteriyordu. Deneyin baş araştırmacısı Gilbert V. Levin ele geçirilen bulguların kızıl gezegende yaşama işaret ettiğini söylüyor ancak Nasa’nın bunu göz ardı ettiği kanatini bildiriyordu insanlara. Levine göre Mars yüzeyinde mikroorganizmalar hayatta kalabiliyor ve hatta çoğalabiliyorlardı da.  Fakat Nasa delillerin yeterli olmadığı, yapılan testlerinde kesin bir yargı için yetersiz olduğu kanısına vararak deneye son verdi.

Günümüze kadar gelip geçen sürecin sonunda kızıl gezegen sıra dışılığı ile adından defalarca söz ettiren Elon Musk ile dünya gündemine tekrar oturdu. Beyin ile bilgisayarı birbirine bağlayan Neuralink projesi ile adından söz ettiren Elon Musk uzun zamandır bir hedef doğrultusunda çalışıyor. Şimdilerde ise Musk bu yeni projesinin çarpıcı iddialarını gözler önüne serdi. Space X şirketinin Ceo’su olan Elon Musk insanlığı marsa götürerek, kızıl gezegende yeni bir yaşam kurma fikrini kamuoyuna duyurdu. Üstelik yıllardır uzay bilimcilerin Dünya dışında yaşam olup olmadığını araştırırken Musk bu ani fikri ile bilim insanlarını da şaşırtmayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde ilk fırlatma testine giren Starship (yıldız gemisi) yeni prototipi ABD’nin Teksas eyaletinde kısa mesafeli fırlatma için denenerek 152 metre yükseldikten sonra belirlenen alana güvenli bir şekilde iniş yaptı. Space X şuanda Starship’in Dünya yörüngesine ulaşıp güvenli bir şekilde dönme yeteneğini test etmeye başladı. Eğer bu testten Starship başarılı bir şekilde geçerse gelecek hedef olarak Starship ile kızıl gezegene yolculuk vakti gelecek. İnsanlığın dünya dışındaki ilk yerleşim yeri olması planlanan kızıl gezegene yapılacak olan yolculuğun bir geri dönüşü yok. 2021 yılında gerçekleşmesi ön görülen yörüngesel fırlatma sonrası belki tarihte bir devir açılacak yahut bu yolculuğa çıkan insanlar hayatlarımızda kaybolacak. 21.yy’ da Mars da yaşamın var olup olmadığı hala kesin olarak bilinmiyorken bu yolculuk sayesinde ilk hedef kızıl gezegene ulaşmak. Ancak asıl mesele Mars’ta yaşamı idame ettirebilmek. Kızıl gezegende koloni kurma fikri ile gündeme oturan Elon Musk ‘’ bu görev zor ve korkaklara göre değil’’ sözlerinin ardından‘’ ölme ihtimaliniz yüksek’’ uyarısını yapmaktan çekinmedi. Mars’a yapılacak yolculuk çok ihtişamlı gözüküyor lakin kızıl gezegen muamması insanlığı korkutuyor.  Ayrıca insanoğlunun böyle bir gerçeği kabul etmeye hazır olup olmadığı da merak uyandıran diğer bir unsur.

Peki ya siz ne dersiniz? Güneş sisteminde yer alan, içerisinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olan kızıl gezegen yeni yaşam alanımız olabilir mi?

YAVUZ SULTAN SELİM’DEN TARİHE GEÇEN KAPAK

Previous article

Günümüzde Kadınların Hakkı Yok!

Next article

Comments

Comments are closed.

Popüler İçerikler

%d blogcu bunu beğendi: