Goy Goy

Livonya Savaşı

Livonya Savaşı 1558–1582 yılları arasında Rusya Çarlığı ile Danimarka, Litvanya Grandüklüğü, Lehistan Krallığı ve İsveç Krallığı’ndan oluşan bir koalisyon arasında yapılmış uzun süreli bir savaştır.

Savaş Rusya’nın Baltık Denizi’nde bir liman edinmek amacıyla Livonya Konfederasyonu’na bağlı Estonya ve Letonya kentlerine saldırması sonucu başlamıştır. Ancak bu saldırı Lehistan, Litvanya, İsveç ve Danimarka’nın bir koalisyon oluşturarak Rusya’ya karşı birleşmelerine neden olmuş, aynı zamanda Kırım Hanlığı’yla devam savaşlar 1571 yılında Moskova‘nın tamamen yakılarak yok edilmesiyle sonuçlanınca Rusya geçici barış istemek zorunda kalmıştır (Moskova Yangını). 1572 yılında geçici ateşkes imzalandı. Geçici ateşkes süresinde, Korkunç İvan, Kırım ve Osmanlı birliklerini Molodi’de imha etti (Molodi Savaşı).

Jam Zapolski Antlaşması’nın imzalanması (1582)

15 Ocak 1582 tarihinde Rusya ile Lehistan-Litvanya Birliği arasında imzalanan Jam Zapolski Antlaşması’nda Rusya Livonya üzerinde iddia ettiği bütün haklardan vazgeçtiğini taahhüt etmiş, böylece savaş sona ermiştir. 1583 yılında da Rusya çarı Korkunç İvan İsveç’le anlaşmaya varmıştır.

kaynak  :https://tr.wikipedia.org/wiki/Livonya_Sava%C5%9F%C4%B1

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: