MakaleSosyal Medya

Minneapolis Yanıyor

George Floyd’un ölümü ülke çapında protestolara yol açtı. 

29 Mayıs Cuma günü protestocular, bir polis memuru tutuklama sırasında boynunda diz çöktükten sonra ölen Afrikalı-Amerikalı bir adam olan George Floyd için adalet talep etmek üzere Minneapolis’teki bir polis karakolunun önünde toplandılar.

ARAÇLAR devrildikçe polis kauçuk mermi ve göz yaşartıcı gaz ateşledi ve Perşembe gecesi Minneapolis’te bir polis bölgesi alevler içinde patladı, fotoğrafçı David Guttenfelder birisinin bağırdığını duydu: “Acıyoruz. Acıyoruz. ”

Bu sözler kaosun içinden geçiyor gibiydi.

Şehirdeki protestolar, George Floyd adında bir Afrikalı Amerikalı bir adamın yaklaşık dokuz dakika boyunca boynunda bir Minneapolis polis memuru olarak diz çökmesinden bir gün sonra Salı gecesinden beri şiddetleniyordu. Protestocular – ırk, yaş ve sosyoekonomik statüde – Floyd’u tutuklayan dört memurun ölümündeki rolleri için kovulmadan önce çalıştığı bölgenin dışında toplandılar. Bazıları huzurluydu. Bazıları değildi. Öfkeli, üzgün ve hepsinden önemlisi acı çekiyorlardı.

Guttenfelder, “Tek bir protestocu yok, tek bir tutum değil – hepsi kederden kaynaklanıyor” diyor. “Bu adama keder, ama aynı zamanda bu acıdan ömür boyu keder.”

Sokaklardaki öfkenin, şehirdeki köklü bölünmelere başvurduğunu söylüyor. “Bu, hiçbir zaman renk insanlarına karşı polisin vahşeti ilk – çok benzer” bölümü değil ”diyor. Ancak bu protestolar şimdi tarihi oranlara ulaşıyor. ABD Valisinin askeri polis gönderme teklifini reddetmesine rağmen, eyalet valisi Minnesota Ulusal Muhafızını tamamen etkinleştirdi .

Guttenfelder , yaşadığı Minneapolis’te protestolar başladığında , National Geographic için Orta Batı’daki COVID-19 salgınının etkilerini fotoğraflıyor . Perşembe günü eve gitti. N-95 maskesine bir gaz maskesi ekledi. Dünya çapında çalışan bir çatışma fotoğrafçısı olarak 20 yıl sonra, Guttenfelder şimdi evine yaklaşan protestoları ele alıyor.

Cuma günü, Floyd’un boynunda diz çökmüş olarak gösterilen Minneapolis polis memuru Derek Chauvin gözaltına alındı ​​ve üçüncü derece cinayet ve ikinci derece adam öldürmeyle suçlandı. O çarptırılabilir 20 yıla kadar hapis.

Protestocular, Perşembe günkü gösteriler sırasında ateşe verildikten sonra 3. Polis Mahallesinde duruyorlar. Bölgeden dört memur Floyd’un ölümüyle bağlantılı olarak kovuldu.
Göstericiler 3. Bölgeye, sokaktaki arabalara ve yakındaki binalara ateş açtılar. Polis kalabalığa lastik mermi ve göz yaşartıcı gaz attı.

O gün kalabalıklar 5. Bölgede toplandı ve barışçı bir protesto olarak başlayan şey, Wells Fargo şubesi, postanesi ve yakındaki restoran ateşlendi. Guttenfelder “Protestolar gün geçtikçe genişledi” diyor. “Kömürleşmiş bir savaş bölgesine benzeyen bölge, giderek şehrin büyük bir alanı haline geliyor.”

Cumartesi günü, Minneapolis başka bir çatışma için hazırlanırken protestolar ABD’deki şehirlere yayıldı. İşletmeler kapılarına protestoculardan onları yakmamalarını ve insanların yukarıda yaşadıklarını bildirmelerini isteyen işaretler gönderdi. Protestolarda şimdiye kadar Minneapolis ve St. Paul bölgesindeki yaklaşık 200 işletme hasar gördü.

Bu öfke ve hayal kırıklığı ne olacak? Koronavirüsü kaplayan yolda geçen iki ayı boyunca Guttenfelder, “Şanslıysak hiçbir şey normale dönmeyecek” diyen bir tişört gördü. Aynı aydınlanmanın George Floyd’un ölümünden geleceğini umuyor.

“Videoyu gördüklerinde herkes kendi yolunda yas tutuyordu” diyor. “Ve herkes şehrimize olanları üzüyor. Bunun insanları bir araya getirdiğine inanıyorum. Ama eminim ki bu zaten hissettikleri farklılıkları vurgulayan pek çok kişi var. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: