Makale

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılması Gereken 3 Şey

Saç dökülmesi herkesin karşılaştığı yaygın sorunlardan biridir. Hangi saç tipinden olursanız olun yaşamınızın bir döneminde saç dökülme problemi yaşayabilirsiniz. Kimi zaman sağlık sorunlarından doğan kimi zaman stres temelli oluşan saç dökülmeleri sosyal hayatınızı etkileyecek boyutlara ulaşabiliyor. Ancak bu problemin çözümü için başvurulacak çok sayıda yol vardır.

Saçların ortalama ömrü 2 ile 6 yıl arasında değişmektedir. Bu süre içerisinde her bir tel, yaşamsal döngüsünü tamamladıktan sonra dökülür. Ancak herhangi bir sorun ya da engel bulunmadığı sürece, yerine yenileri çıkacaktır. Normal bir birey için günde 100 ile 150 arasında saç teli kaybı yaşanması doğaldır. Eğer saçlarınızda normalin üzerine bir dökülme sorunu varsa, bir dermatoloji uzmanına danışmanız faydalı olacaktır. Bunun yanında, saç dökülmesini önlemek için başvurulabilecek çok sayıda yöntem de bulunmaktadır.

Peki, saç dökülmesini önleyen bu yöntemler nelerdir, saç dökülmesi için ne yemeli, erken yaşta saç dökülmesi nasıl önlenir, tıbbi yardım ne zaman alınmalıdır? Tüm bu soruların cevabını bulmak ve saç dökülmesini önlemek için izlemeniz gereken 3 adımdan bahsedelim:

1- Beslenme Düzeni

Güçlü ve sağlıklı saçlar için dikkat edilecek ilk adım düzenli ve dengeli bir beslenme düzeni sağlamaktır. Saç dökülmesi için ne yemeli sorusuna cevap ise  A vitamini ve protein içeren besinler olacaktır. Olağandışı bir dökülme problemi yaşıyorsanız, gıda ve ginseng takviyesi alabilirsiniz. Ayrıca D vitamini de saçın beslenmesi ve korunmasında hayli etkili olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli beslenme programı ve alınan ek gıdalar ile saçlarınızın dökülmesinde gözle görülür bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.

2- Yıkama ve Bakım

Sık yıkama ve ısı uygulamaları saçı yıpratan ve dökülmesine neden olan etkenlerden biridir. Saçlarınızı iki günde bir yıkayarak nem dengesini koruyabilir, güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz. En çok rastlanan şikayetlerden bir diğeri olan erken yaşta saç dökülmesi nasıl önlenir sorusu ise düzenli bakımla giderilebilecek bir sorundur. Bunun için hindistan cevizi yağı, badem yağı, argan yağı veya zeytinyağı gibi yağlar yardımcı olacaktır.

3- Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi bazı durumlarda beslenme ya da bakım uygulamaları ile durdurulamayabilir. Sağlık sorunları ya da genetik etkenler gibi ciddi sebeplerden oluşan saç dökülmeleri için ise uygulanan farklı yöntemler bulunuyor. Eğer bu tip bir soruna sahipseniz saç ektirme, saç mezoterapisi, lazer ya da PRP tedavisi uygulamalarını araştırabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: