Makale

Salgınlar Hayattan Koparıyor!

0

2019 yılının sonlarına doğru yaklaşırken Dünya Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bir virüs ile tanıştı. Hayvanlar arasında yayılma özelliği ile korona zootik bir virüs çeşidi olarak tanımlanarak gündeme sarsıcı bir etki ile yerleşmeyi başardı. Bizler bu virüse aslında birçok kez tanıklık ettik lakin tabi ki de farklı tiplerine ve değişik ölçüdeki büyüklüklerine…

2002 yılında misk kedilerinden bulaşan Sars virüsü 770 kişinin canını alırken 2015 yılında hörgüçlü develerden bulaşan Mers virüsü 850 kişinin ölümüne sebep oldu. 2019 yılının sın çeyreğinde kendini belli eden Covid-19 Sars ve Mers virüslerinin aksine salgınların en ölümcülü olarak kendini insanlığa vurucu bir etki ile gösterdi. Yarasalardan bulaşan korona virüse karşı tedavi için henüz tam olarak bir ilaç geliştirilememiş durumda ve Covid-19 hız kesmeden can almaya devam ediyor. Zor günlerin devam etmekte olduğu bu süreçte insanlığın aklında yeni bir soru oluştu. Tarihte iz bırakan salgınlar ve sonuçları hem ilgi görüyor hem de ileriki zamanlar için yorum yapılabilmesi açısından merak ediliyor. Bu salgınların bazıları yüzyıllar boyu sürmüş, kimisi insanların ölümüne sebebiyet vermiş lakin önüne geçilmiş kimisi ise insanoğlunun hayatında yeni bir devir açarak insanlığı yeni bir hayat sistemine empoze etmiş. Gelin tarihin seyrini değiştiren büyük virüsleri tanıyalım tabiri caizse en azından kendimiz için bir yol çizmeye çalışalım.

Korku Yaratan Veba Salgını

Kara ölüm ismiyle tarihe adını kazıyan veba salgını yüzyıllar boyunca devam etmiş ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Yersiniapestis ismiyle bilinen bakterilerin neden olduğu bu hastalık tarih boyunca süregelmiş savaşlardaki ölümlerden daha fazla can alarak en büyük ölümcül salgın olarak günümüze kadar kabul görmüştür. 541 yılında 1. Veba salgını yaklaşık olarak 50 milyon insanın hayatına mal olurken, 2.veba salgını 1346-1350 yılları arasında ortaya çıkarak 200 milyonu aşkın can kaybı ile bir felaket tablosu oluşturmuştur. Avrupa nüfusunun %40’ını azaltan veba 1855 senesinde 3.kez tekrarlanarak Çin ve Hindistan da 12 milyon insanı hayattan koparmış. Tam bitti derken 1629-1631 yılları arasında bir de İtalyan vebası adını duyurmuş ve yaklaşık olarak 1 milyon insanı hayattan koparmıştır.

Yıkıcı Kolera!

En sarsıcı salgınlardan birisi olan Kolera vibriocholera isimli bakterinin bağırsaklarda enfeksiyona sebep olması yüzünden milyonlarca insanı hayattan koparmıştır. Dışkıdan bulaşan kolera çeşitli dönemlerde yeniden ortaya çıkarak 3.kez tekrarlanmıştır. Kolera hastalığının çözümü bulunmuş lakin hala insanları öldürme kabiliyetinin önüne geçilememiştir.

İspanya’da Değil Ama İspanyol Gribi!

1.Dünya Savaşı tarih sahnesinde yerini aldığı dönemde ortaya çıkan grip İspanya da meydana gelmiyor. 1918-1920 seneleri arasındaH1N1 virüsünün alt türü olan grip 50 ila 100 milyon insanın canını almıştır. Bu gribin en ilginç özelliği ise yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulanan insanları vurarak hayattan koparması değil genç ve sağlıklı bireylerde sıklıkla görülerek onların hayata gözlerini kapatmasına sebebiyet vermesidir. İspanyol gribi 1.Dünya Savaşının bitişinde bu sebepten ötürü etkin rol oynamış hatta Mustafa Kemal Atatürk’ün de İspanyol gribine yakalandığı öne sürülmüştür.

İnsanlık tarihinde bunlar gibi daha birçok yıkım oluşturan sahgın yaşanmış ve günümüzde ise hala bu salgınlarda bir tanesi bizleri vurmaya devam etmektedir. Kim bilir belki bu son salgındır belki de daha niceleri ile Dünya tekrar tekrar sınanacaktır. Lakin bilinen tek bir gerçek var ki 21.yy da insanlık çok büyük bir salgınla uğraşıyor ve birçok insan hayata gözlerini kapatmaya devam ediyor.

DETAYLI BİR FM 2021 ALMA REHBERİ

Previous article

YAVUZ SULTAN SELİM’DEN TARİHE GEÇEN KAPAK

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Makale