Makale

SpaceX İle ticari uzay

0

İnsanlar ilk kez ticari bir roketle Dünya’nın yörüngesine giriyor.

SpaceX’in Mürettebat Ejderha uzay aracı 30 Mayıs’ta ABD’nin astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürmek için 30 Mayıs’ta Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 15:22 pm EDT’de fırlatıldı.

NASA yorumcusu Dan Huot, lansmandan kısa bir süre sonra, “Böylece Amerikan uzay uçuşunun yeni bir dönemi ve onunla birlikte rüyayı sürdüren yeni bir neslin tutkuları yükseliyor” dedi.

Demo-2 olarak adlandırılan 30 Mayıs lansmanı ve uçuşu, uzay aracının sistemlerinin ve bir mürettebatı yörüngeye feribot etme yeteneğinin nihai testi olacak. Falcon 9 roketi, astronotları uzaya taşıdıktan sonra yüzer bir platforma güvenli bir şekilde indi.

Lansman başlangıçta 27 Mayıs’ta planlanmıştı, ancak havalanma saatinden 17 dakikadan daha kısa bir süre önce kötü hava koşulları nedeniyle temizlendi. Bu kez hava işbirliği yaptı.

Astronotlar, NASA’nın uzay mekiği programının sona erdiği 2011 yılından bu yana ABD’den yörüngeye girmedi ( SN: 6/3/11 ). O zamandan beri, Rus Soyuz uzay aracı, herhangi bir milliyetten astronotların ISS’ye ulaşmasının tek yolu oldu. (Çin uzay ajansının kendi roketleri ve mürettebat araçları var ve bir süre için kendi uzay istasyonu vardı, ancak ISS’de bir ortak değil.)

Hurley lansmandan hemen önce “Amerika Birleşik Devletleri’nin lansman işine girmesi için bu büyük çabanın bir parçası olmak bizim için onurdur” dedi.

Lansman, NASA için mürettebatlı uzay yolculuğunda önemli bir geçişe işaret ediyor ve hükümet uzay ajansının ABD lansmanları üzerinde tam kontrole sahip olmaktan özel bir uzay uçuş şirketinin başka bir müşterisi olmasına kayıyor. Bu değişim, ABD uzay ajansının Rusya’ya olan güvenini sona erdirmeli ve insanları NASA’ya ve Mars’a göndermek gibi daha karmaşık görevlere odaklanmak için serbest NASA’yı serbest bırakmalı.

Harvard-Smithsonian, Cambridge, Mass Astrofizik Merkezi’nden astrofizikçi Jonathan McDowell, “NASA’ya sahip olmanın nedeni zarfı itmek, sınırda bir şeyler yapmak” diyor. “Alçak Dünya yörüngesi ve uzay istasyonu artık sınır değil . Yani sadece bir nakliye şirketi kiralıyorsun. ”

NASA, 2014 yılında astronotları yörüngeye dönüp geri getirmek için yeni uçuş teknolojisi geliştirmek için özel şirketler SpaceX ve Boeing ile ortaklık kurdu. SpaceX ayrıca insanları Mars’a götürebilecek ağır bir kaldırma roketi üzerinde de çalışıyor ( SN: 2/6/18 ).

McDowell, bazı açılardan bu değişimin doğal bir evrim olduğunu söylüyor. NASA yıllardır uyduları başlatmak için SpaceX dahil olmak üzere özel şirketleri işe aldı ve özel üretim 1950’lerden beri uzay aracı geliştirmenin bir parçası oldu. Ancak insan uzay araştırmaları daha yüksek risklere sahiptir.

“İşler yanlış giderse, çok daha yüksek bir kamu profiline ve çok daha kötü sonuçlara sahiptir. Bu yüzden NASA anlaşılır bir şekilde ellerini direksiyondan çekmeye isteksizdi ”diyor McDowell. “NASA’nın bunu başarmak için büyük bir tutum değişikliği oldu. Ama bence bunu yapmanın tam zamanı. ”

NASA, Crew Dragon’un geliştirilmesinde SpaceX’e finansman ve teknik gözetim sağladı. NASA yöneticisi Jim Bridenstine, 27 Mayıs tarihli bir NASA TV yayınında “Yaptığımız şey, daha önce yaptığımız hiçbir şeye benzemiyor. Uzay uçuşunu nasıl yaptığımız konusunda gerçekten devrim yapıyoruz. ”

Finansal olarak, 19 Mayıs’ta yayınlanan Planet Society tarafından yapılan bir analize göre , bu ajans için iyi bir anlaşma oldu. NASA’nın Crew Dragon geliştirmesinin bölümü, son dokuz yıl içinde, diğer tüm mürettebat uzay aracı projelerinden çok daha ucuz olan 1.7 milyar dolara ulaştı. uzay ajansı geçmişi. Örneğin NASA, 1959’dan 1961’e kadar ABD’deki ilk insan uzay uçuşu programı olan Mercury uzay aracını geliştirmek için 2,7 milyar dolar (enflasyona göre ayarlanmış) harcadı. Uzay mekiği programının geliştirilmesi 24,7 milyar dolara mal oldu.

Planlanan lansmandan önce SpaceX ve NASA, Crew Dragon uzay aracını, özellikle pervane sisteminin testlerinden geçirdi. Bu sistemi içeren bir kaza, Nisan 2019’da planlanmamış bir fırlatma programını geri iterek, sökülmemiş bir Dragon uzay aracını imha etti. Bu patlamaya muhtemelen bir itici sızıntı neden oldu.  

Ön kontrol testi, astronotlar için uçuş simülasyonlarını ve geri dönen astronotları Dünya’ya geri taşıyan kapsülün güvenli bir şekilde kurulmasına yardımcı olmak için kullanılan 27 paraşüt sisteminin testlerini de içeriyordu. NASA yardımcı yöneticisi Steve Jurczyk, 22 Mayıs haber brifinginde normalden daha az paraşüt testi olduğunu söyledi. Ancak “Bob ve Doug geri döndüklerinde onlara ihtiyaç duyduğumuzda çalışacaklarına dair yüksek bir güven duyuyor.”

Bu görev, hem uzay mekiği görevlerinde hem de Temmuz 2011’de uzay mekiğinin son uçuşunda olan Hurley için, hem astronotlar için temiz bir rezonansa sahip.

“Bu misyonun bir parçası olmak büyük bir onur,” dedi Hurley 1 Mayıs haber bülteninde . Heyecanı bir sorumluluk duygusu ile azalır. “Yaptığın her şey hakkında metodik olmak istiyorsun,” dedi. “Bu bir aracın ilk uçuşu ve ihtiyacımız olan her şeyi takip ettiğimizden emin olmak istiyoruz.”

Hurley ve Behnken , yeni koronavirüs de dahil olmak üzere ISS’ye herhangi bir enfeksiyon veya hastalık getirmemelerini sağlamak için karantinada iki hafta kala karantinada geçirdiler . NASA sözcüsü Stephanie Schierholz, COVID-19’un yayılmasından önce uygulanan bu standart uygulamadır.

NASA, astronotlar karantinaya girmeden önce koronavirüs için enfeksiyon kontrolü ile ilgili Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden gelen önerilere uyduğunu da sözlerine ekledi. Bu, “yüzeylerin temizlenmesi, sosyal mesafeden uzaklaşma, el hijyeninin vurgulanması, hasta olan NASA ekip üyelerini evde kalmaya teşvik etme ve mürettebat üyeleriyle teması sınırlandırma” yı içeriyordu. Astronotlar ayrıca COVID-19 için en az iki kez test edilmiştir.

 

NASA, uzay istasyonunda bir eczane bulunduruyor ve herhangi biri hastalanırsa, astronotları mürettebatlarından ayırma planları var. Uzay istasyonuna koronavirüs testleri gönderme planı yoktur.

Koronavirüs pandemisi ayrıca Kennedy Uzay Merkezi’nin halka kapalı olduğu anlamına gelir. Ancak 27 Mayıs lansmanı kaldırılmadan önce, kalabalıklar havalanmayı izlemek için yakındaki plajlar ve yollar boyunca toplanmıştı.

Yörüngeye girdikten sonra, astronotlar uzay aracının çevresel kontrol sistemlerini, ekranlarını ve manevra iticilerini test edecek. Uzay aracı uzay istasyonuna otomatik olarak kenetlenmek üzere tasarlanmıştır, ancak mürettebat gerekirse manuel olarak ele geçirebilir.

Her şey programa giderse, astronotlar 31 Mayıs sabahı uzay istasyonuna ulaşacak. Astronotlar henüz belirlenmemiş bir süre sonra aynı Crew Dragon kapsülüne geri dönene kadar görev dikkate alınmayacak , muhtemelen bir ila üç ay arasında.

Teknenin güvenli ve operasyonel olduğu onaylandıktan sonra, Crew Dragons, NASA görevlerinde bir seferde ISS’ye dört adede kadar astronot taşıyacak. NASA, yeni taşımacılığın, ISS’deki insan varlığını artırmaya yardımcı olacağını ve sadece uzayda yapılabilecek araştırmalara devam edeceğini umuyor.

Behnken, Florida sahilinden tekrar fırlatmaktan heyecan duyuyor, bu da Hurley ile 2000 yılında NASA astronot birliklerine katıldığında rutin bir şeydi. “Bir uzay mekiği fırlatma şansı bulamayan insanlar , insan uzay uçuşunu kendi arka bahçemizden görme şansı bulursanız, bir parçası olmak oldukça heyecan verici ”dedi.

Cem Yılmaz’ın Çocukluğu

Previous article

Yeni Galaksi 12 Milyar Yaşında

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir