Kitap Önerisi

Thomas De Wall’den ‘’Karabağ’’ Gerçeği

0

Karabağ olaylarının günümüze kadarki en saygın insanlarından olan Thomas De Wall’den objektif bir başyapıt yayımlandı. Thomas De Wall ‘’Karabağ: Barış Ve Savaş Süreçlerinde Ermenistan Ve Azerbaycan’’ adlı eseri 120’yi aşkın görüşmeye, savaş sürecindeki bilgilere birincil ve ikincil kaynaklara dayanmaktadır.

Thomas De Wall’in Karabağ eseri Sovyetlerin güneyinde yer alan iki ülkenin, bağımsızlık sürecini anlatırken aynı zamanda Sovyetler Birliğinin sonunu getiren İtilaf devletleri de kampsalı ve duru bir anlatıma ev sahipliği yapıyor. Siyasi bir analiz olarak modern tarih incelemesi olarak karşımıza çıkan eserde tarihin arka planlarına inmek dahi mümkün. Doğrudan yazar tarafından incelenen Polis büro arşivleri sayesinde kitapta ihtilafın Sovyetler döneminde çözümsüz kalışı, Ermenistan ve Azerbaycan’ın çabası anlatılırken, tarihte savaşın yaşanıp sonuçlanması, büyüleyici bir güzelliğe sahip olan olan bölgenin sebebiyet verdiği önyargılar en ince ayrıntıları ile okuyuculara aktarılıyor. Ermenistan ve Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi için iki rakip olduğu ve uluslar arası kuruluşların bile nasıl sınıfta kaldıkları Thomas De Wall aracılığı ile kronolojik olarak gözler önüne serilmektedir. Günümüzde kimse Karabağ olaylarına barış perspektifinden bakmazken tam da bu noktada eser barışı empoze edebilecek kabiliyette oluşu ile dikkatleri üzerinde topluyor.

De Wall en barışcıl kitabı yazabilmek adına üç ay Ermenistan’da üç ay da Azerbaycan’da yaşadıktan sonra kaleme almaya başlamış eserini. Objektif bir kaynağın var olmadığı kanaatine varan Wall ancak bu süreci yaşayan insanların içinden olarak dostluk odaklı bir eser yazabileceğini düşünmüş. Ermeni yahut Azeri tarihçilerin aksine Karabağ’ın hangi devletin toprağı olduğu konusu dikkate almadan eserini sunan De Wall tarih için mükemmel bir örnek oluşturmayı başarmış. ‘’Karabağ: Barış Ve Savaş Sürecinde Ermenistan Ve Azerbaycan’’ kitabı objektif bir okuyucu olmayı başarmak isteyen insanların ilk kaynağı olmayı hak eden bir eser. Kronolojik bir sırayla tarihin arka planına tanıklık etmek ise bu eserin en önemli noktası.

De Wall Güney Kafkasya içerisinde pek çok seyahat gerçekleştirerek o dönemin insanlarının duyulmayan kısık seslerine kulak vererek 120’ aşkın özel görüşme sağlayarak gazeteci ve yazar olma kimliğinin hakkını bu eseri ile tam olarak vermişe benziyor. Thomas De Wall kitabında her iki devletin de yaşadığı acıların yanı sıra tarihsel süreçteki komşuluklarını da ele almayı es geçmeden Karabağ hakkında eşi benzeri olmayan objektifliğini bizlerle buluşturarak en doğru ve insani yorumu kendimizce yapmamıza da olanak sağlamış. Tarihin mükemmelliğine sis bulutu düşürmeyen ‘’Karabağ: Barış Ve Savaş Sürecinde Ermenistan Ve Azerbaycan’’ adlı eser siz okuyucularımıza sunduğumuz, bu konu hakkındaki en güvenilir eser.

Yeni Galaksi 12 Milyar Yaşında

Previous article

KUTSAL MOTORLAR FİLMİ SADECE BİR DİSTOPYA MI?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.