Film ve Dizi

TÜRK DİZİLERİ NEDEN BU KADAR UZUN?

Şu an televizyonda herhangi bir kanala bakarsanız gece 20.00-24.00 arası tek bir diziye ayrıldığı görülür. Bunun bir saati genellikle özettir diziler 21 civarlarında başlar. Yarım saat de reklam desek dizilerimiz ortalama olarak 2 saat ile 3 saat arası değişmektedir. Peki bunun sebebi nedir?

Bir 10 yıl öncesine kadar Türk dizileri ortalama olarak 1 saatti. En uzun dizi 1,5 saat diyelim. Bir gecede bir değil birden fazla dizi izleyebilirdiniz. Ancak günümüzde bir dizinin Yüzüklerin Efendisi serisi uzunluğunda olduğu aşikar. Bunun temel sebeplerinden biri kanal politikaları ve reklam alışkanlıkları yani düz hesap: ’’para’’. Kanallar izleyiciyi kendi kanalında gece boyu tutmak istiyor. Bir Türk ailesi televizyonun başına 20 gibi oturur bir saat boyunca sohbet muhabbetle özetin bitmesini bekler ardından pürdikkat dizi izlenmeye başlar. Zamanın dolması için literatürümüze ‘’bakışma’’ diye geçen şeyleri çokça kullanıyor diziler. Edilecek 2 diyalog 5 dakika sürüyor arkaya gerilim veya hüzün müziği monte ediliyor. Seyirci de neler olacak diye bekliyor. En önemli yerlerde upuzun reklam araları kesiliyor. Hatta reklam aralarında rekor Kurtlar Vadisi’nindir. Bir bölümünde toplam 59 dakika reklam olmuştur. Dizinin reytingine göre reklam süreleri artıp azalabilir. Mesela TRT gibi devlete bağlı zarar etmeyen bir kanalda dizi izliyorsanız reklamdan çok bunalmazsınız. Ancak Show TV, Star TV gibi kanallarda yüksek reklam süreleri normaldir.

Peki bu uzun süreler dizi çalışanlarını nasıl etkiliyor? Çok kötü. Günde 18 saat çalıştığınızı hayal etsenize. Dizi setleri zorludur. Çaycısından yönetmenine dekorcusundan sesçisine her rol ve görevde insan vardır. Bu kadar uzun süre çalışmak hem kamera önünü hem kamera arkasını inanılmaz derecede yorar ve verimsizleştirir. Aynı zamanda hiç sete gelmese de haftada 150 sayfa yazması gereken senaristler için de baş belası bir süreçtir bu. Bu nedenle son zamanlarda ülkemizde aktif olan Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi internet platformları biraz da olsa sektöre nefes aldırmışa benziyor. Çünkü en azından yabancı formattaki gibi 45 dakikayla 1 saat gibi sürelerde oluyor bölümler ve bütün bölümler toplu yükleniyor bir sezon 35 bölüm sürmüyor genelde 13 bölüm oluyor. Bu platformlara genelde para ödendiği için de reklam görme ücretini en baştan ödemiş kafamız rahat oluyor denebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: