Makale

Yeni Galaksi 12 Milyar Yaşında

0

Bu yeni tarif edilen galaksi, Big Bang’den sadece 1,5 milyar yıl sonra gerçekleşti

Yeni bir araştırma sonucunda, şimdiye kadar tespit edilen en eski disk şeklindeki galaksi, Big Bang’den sadece 1,5 milyar yıl sonra oluştu.

Bu, gökbilimcilerin bu tür galaksinin oluşabileceğini düşündüğünden çok daha erken. Önceki gözlemler, 13.8 milyar yıl önce meydana gelen Büyük Patlama’dan sonra yayılan, Samanyolu gibi sarmal sistemler de dahil olmak üzere disk şeklindeki galaksilerin çok sayıda görünmediğini gösteriyor.

Gökbilimciler 21 Mayıs Doğasında, bu erken galaksinin varlığı Samanyolu gibi devasa sarmal gökadaların nispeten hızlı büyüyebileceğini ileri sürüyor .

New York’taki Flatiron Enstitüsü’nden astrofizikçi Rachel Somerville, bir disk galaksinin evrenin tarihinde bu kadar erken oluşabileceğini göstererek, “disk galaksilerinin evrende nasıl oluştuğu ve evrimleştiği konusunda kabul gören paradigmaya meydan okuyor” diyor. çalışmaya dahil edilmemiştir.

En eski gökadalar , etraftaki gaz ve tozun içine giren, yıldız oluşturan ve nihayetinde yuvarlak ve blobi olan gökadalar oluşturan görünmez karanlık madde kümeleri çekildiğinde, gözlemler ve bilgisayar simülasyonları önerildiğinde yapıldı. Teorisyenler, bu erken gökadaların toplanmasının gazı karıştıran ve ısıtan şiddetli bir süreç olduğunu düşünüyor. Sıcak gaz genişlediğinden, fikir devam ediyor, ilk galaksiler küresel kabarcıklardı çünkü gazın bir diske yerleşmesi için çok sıcaktı. Araştırmacılar, ancak gazın soğuması için çok fazla zaman olduğunda parlak yıldızlı disk gökadalarına çökebileceğini düşündü.

Bununla birlikte, son 15 yılda bilgisayar simülasyonları, soğuk gaz akımlarının eski, blobi gökadalara gizlenebileceğini ve disk gökadalarının daha hızlı ortaya çıkmasını kolaylaştırabildiğini göstermiştir.

Soğuk birikim yöntemi olarak adlandırılan bu sürecin aslında evrende gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek için, gökbilimci Marcel Neeleman ve arkadaşları bulabilecekleri en eski disk gökadalarını aradılar. İlk gökadaların çoğu çok uzaktadır ve bu nedenle Dünya merkezli teleskopların yıldızlarından ışık yakalaması için çok zayıftır. Ancak hassas radyo teleskoplar, daha uzak kuasarlardan gelen ışığı algılayabilir – süper kütleli kara delikleri çevreleyen parlak, beyaz-sıcak diskler – galaksilerin gazından süzülür. DLA0817g adı verilen erken disk galaksisinin arkasındaki parlak bir quasar, galaksinin içeriğini ve yapısını ortaya çıkararak siluet içinde görünmesine izin verdi.

Almanya’nın Heidelberg kentindeki Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Neeleman ve meslektaşları ilk kez DLA0817g’nin Şili’deki Atacama Büyük Milimetre / milimetre-altı Dizisi’ni kullanarak DLA0817g ile ilgili ipuçlarını gördüklerini bildirdi. rekor gibi dönüyor: Galaksinin gazının yarısı Dünya’dan uzaklaşıyor, yarısı da bize doğru ilerliyor. Bilim adamları, bu hareketin galaksinin soğuk, düz dönen bir disk olduğunu ve muhtemelen spiral bir şekle sahip olduğunu gösteren kesin bir işaret.

Gökada da çok büyük, güneş kütlesinin en az 72 milyar katı. Behemoth galaksileri daha önce erken evrende tespit edilmiştir. Gökbilimci ve çalışma yazarı Santa Xavier, Kaliforniya Üniversitesi’nden yazar J. Xavier Prochaska, bu kadar hızlı bir şekilde büyük bir gökada yetiştirmek “yeterince zor” diyor. “Ama şok edici, birini güzel bir spiral diskte görmek.”

Ekip , 2014 yılında ölen Kaliforniya Üniversitesi San Diego astrofizikçi Arthur Wolfe’nin ardından resmi olmayan bir şekilde galaksiye Wolfe Diski adını verdi . Wolfe’nin doktoralarından biri olan Prochaska, Wolfe, evrenin bebeklik döneminde yaygın kuşkuculuk için disk gökadalarının var olduğunu öne süren ilklerden biriydi. öğrenciler.

“En azından kısmen haklıydı,” diyor Prochaska. “Bayrağı tüm geleneksel bilgeliğe diktiği için krediyi hak ediyor.”

SpaceX İle ticari uzay

Previous article

Minneapolis Yanıyor

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir